foto1
W każdy czwartek - wystawienie Najświętszego Sakramentu od porannej do wieczornej Mszy św.
foto1
W listopadzie o 17.30 zapraszamy na nabożeństwo różańcowe w intencji zmarłych
foto1
Koronka do Bożego Miłosierdzia - codziennie o 17.45, w niedzielę o 8.35
foto1
11 listopada o godz. 17.45 zapraszamy na koncert "Dla Niepodległej"
foto1
Nowenna do Matki Bożej – w środy o godz. 17.30.

18 353 88 50
parafiagorlice@poczta.fm
ul. Ariańska 4 Gorlicekalendarz

Maj 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

„Nowy rok bieży …czyli garść refleksji o roku, który za nami.”

Człowiek wymyślił kalendarz, który pomaga odliczać, porządkować upływające dni, tygodnie, miesiące. I coraz większą wagę przywiązuje do umownej granicy między jednym a drugim rokiem, czyni przygotowania, potem postanowienia, choć tak naprawdę nic się nie zmienia między 31 grudnia a 1 stycznia. Jest to jednak okazja (dobra jak każda inna) do zatrzymania się, świętowania, bycia z bliskimi.

 Podsumowanie roku to także obejrzenie się za siebie, refleksja dotycząca tego, co było. Warto więc przypomnieć kilka z wydarzeń roku 2017. Był on dla naszej parafii szczególnie bogaty. Świętowaliśmy 20. rocznicę jej utworzenia. To 15 sierpnia 1997r. ks. bp Kazimierz Górny powołał  nową parafię, której patronką uczynił św. Jadwigę Królową. Stąd uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny była w tym roku szczególną okazją do dziękowania Bogu i ludziom za 20 lat istnienia parafii i wszystkich związanych z tym dzieł – od budowy świątyni poprzez tworzenie i rozwój różnych grup, podejmowanie akcji służących sprawom materialnym i duchowym.

Kolejnym ważnym przeżyciem dla parafian były w ubiegłym roku Misje Święte – w dniach 23 września – 1 października. Nauki misyjne  głosił ks. prof. Witold Kawecki – redemptorysta.  Na zakończenie tych wyjątkowych rekolekcji postawiony został obok kościoła krzyż misyjny, który przypomina nam to ważne wydarzenie.

Wielu parafian włączyło się w ogólnopolską akcję modlitewną „Różaniec do granic”. 7 października 2017 (w Święto Matki Bożej Różańcowej) udali się do miejscowości u naszych południowych granic, by modlić się za ojczyznę.

Wzrastanie, życie duchowe  parafian skupia się u źródeł czyli  sakramentów świętych. Przypomniał o tym ks. proboszcz Jerzy Gondek w podsumowującym rok, niedzielnym kazaniu. W minionym roku rozdano w naszej parafii 125 000 Komunii Świętych. Sakrament chrztu świętego  przyjęło 75 dzieci. 14 maja 65 dzieci przystąpiło po raz pierwszy do sakramentu Eucharystii. Natomiast dzień wcześniej (13 maja) 54 młode osoby przyjęły sakrament bierzmowania. Ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na rolę rodziny i zagrożenia na  nią czyhające w dzisiejszym zlaicyzowanym świecie. To w rodzinie kształtują się charaktery młodych ludzi i następuje wybór systemu wartości, który potem będzie realizowany w dorosłym życiu. W naszej parafii sakrament małżeństwa przyjęło 37 par, zakładając tym samym nowe rodziny katolickie. Jak co roku, ze wspólnoty parafialnej odchodzą ludzie - w roku 2017  zmarło 59 osób.

Do corocznie podejmowanych działań takich jak Festyn Parafialny,  Marsz dla Rodziny czy liczne akcje i działania charytatywne doszły  nowe inicjatywny. Do nich należy założenie w październiku nowej wspólnoty parafialnej zwanej Grupą Uwielbieniową. Organizuje ona Jadwiżańskie Wieczory Uwielbienia w okresie od października do czerwca.

W życie parafii na stałe już wpisały się  rekolekcje filmowe. Warto wspomnieć, że w tym roku odbyło się 6 projekcji filmów – „Ślady stóp" (historia śmiałków, którzy wyruszają na pieszą pielgrzymkę do Santiago de Compostela),  „Zerwany kłos"(  o życiu bł. Karoliny Kózkówny), „Dalekie strony" ( w oparciu o ewangeliczną przypowieść o Synu Marnotrawnym), „Old Fashioned" (opowieść o miłości, czystości przedmałżeńskiej i chrześcijańskich wartościach), „Dwie korony" (o św. Maksymilianie Kolbe), „Każde życie jest cudem” ( o obronie życia poczętego).

Przed nami nowy rok, jak  niezapisana księga, w której zapewne znajdą się różne wydarzenia – i te bardziej radosne i te trochę smutniejsze. Niech drogowskazem będą słowa św. Tomasza z Akwinu: „Dobro czyń, a zła unikaj”. I niech nam wszystkim Pan błogosławi!

  1. Gruszkowska

 Copyright © 2019 Copyright Parafia św. Jadwigi Królowej Rights Reserved.