foto1
W każdy czwartek - wystawienie Najświętszego Sakramentu od porannej do wieczornej Mszy św.
foto1
Październikowe nabożeństwa różańcowe - w dni powszednie o godz. 17.15, w niedziele o godz. 16.30
foto1
Koronka do Bożego Miłosierdzia - codziennie o 17.45, w niedzielę o 8.35
foto1
6 październik godz. 13.00 - MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY
foto1
Nowenna do Matki Bożej – w środy o godz. 17.30.

18 353 88 50
parafiagorlice@poczta.fm
ul. Ariańska 4 Gorlice



Róże Żywego Różańca

(Opr. M. Ignar)

Modlitwa różańcowa jest modlitwą człowieka za człowieka; jest modlitwą ludzkiej solidarności, modlitwą wspólną odkupionych, która odbija w sobie ducha i intencje pierwszej z odkupionych, Maryi, Matki i obrazu Kościoła; jest modlitwą za wszystkich ludzi świata i historii, żywych i umarłych, powołanych do tworzenia wraz z nami Ciała Chrystusa i do stania się wraz z Nim współdziedzicami chwały Ojca.

(Jan Paweł II)

 

Grafik adoracji Róż Różańcowych na rok 2022

ADORACJE

PIERWSZE SOBOTY MIESIĄCA

GODZINA 17.00

DATA

NAZWA GRUPY

ZELATOR

1 stycznia

MATKI BOSKIEJ KRÓLOWEJ POKOJU

Czesław Gruszkowski

5 lutego 

MATKI BOSKIEJ TUCHOWSKIEJ

Barbara Gawlik

5 marca 

NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP

Teresa Tubek

2 kwietnia 

MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ

Józef Abram

7 maja 

ŚW. PAPIEŻA JANA PAWŁA II

Maria Ignar

4 czerwca 

MATKI BOSKIEJ SALETYŃSKIEJ

Leokadia Płaczek

2 lipca 

MATKI BOSKIEJ BOLESNEJ

Maria Szczepanik 

6 sierpnia 

MATKI BOSKIEJ WNIEBOWZIĘTEJ

Halina Waląg

3 września 

MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ

Józef Abram

1 października 

NMP KRÓLOWEJ I MATKI PIĘKNEJ MIŁOŚCI

Halina Sendecka

5 listopada 

MATKI BOSKIEJ FATIMSKIEJ

Maria Krzeszowska

3 grudnia 

NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP

Teresa Tubek

Historia Żywego Różańca

Żywy Różaniec swoje powstanie zawdzięcza Paulinie Jaricot (1799 - 1862). Przekonana o tym, że dobre uczynki znaczą niewiele, jeśli nie wspiera ich modlitwa, wymyśliła w 1825 r. żywy różaniec, coś co było bardzo praktyczne i odpowiadające duchowi czasu. Jaricot zakładała grupy, składające się z 15 osób, z których każda odmawiała codziennie jedną z piętnastu tajemnic różańcowych. Do swojego brata Phileasa, kapłana, napisała, że "będzie to armia dobrych mocy". Wkrótce Żywy Różaniec stał się bardzo popularny w całej Francji, a jeden z biskupów, zdumiony religijnym ożywieniem w swojej diecezji, napisał: "Przypisuję to działaniu Żywego Różańca". Zataczał on coraz szersze kręgi. Dwa lata po jego powstaniu istniało już 150 grup, a wielu francuskich biskupów przeszczepiło ideę Żywego Różańca do swoich diecezji. Papież Leon XII w 1827 r. pobłogosławił to dzieło, a Grzegorz XVI wydał dokument zatwierdzające Stowarzyszenie Żywego Różańca. Kilka lat po powstaniu Żywego Różańca, tylko w samej Francji, należało do niego ponad 3 mln wiernych.

 

Statut Stowarzyszenia „ŻYWY RÓŻANIEC”

„Żywy Różaniec” jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskich Intencjach Apostolstwa Modlitwy. 

Modlitwa różańcowa, powszechnie znana i wielokrotnie polecana przez papieży, zyskała popularność dzięki wspólnotowej formie modlitwy, zainicjowanej przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w Lyonie w 1826 r. Założone przez nią Stowarzyszenie Żywego Różańca zatwierdził papież Grzegorz XVI konstytucją Benedicentes Domino w 1832 r. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX wieku. 

Niniejszy statut ma służyć osobom zjednoczonym we wspólnym odmawianiu różańca, by odkrywając głębię tej modlitwy i sięgając do korzeni tej właśnie formy jej praktykowania, zyskiwali, za zachętą bł. Jana Pawła II, „sposobność duchową i pedagogiczną do osobistej kontemplacji, formacji Ludu Bożego i nowej ewangelizacji” (RVM 3). więcej 

  

Dzieło Żywego Różańca w naszej parafii

Róże Żywego Różańca to jedna ze wspólnot modlitewnych, w których ludzie gromadzą się by trwać w kontakcie z żywym Bogiem. W tej wspólnocie pochylamy się nad tajemnicami Różańca św. Przynależność do takiego środowiska jest wielką łaska, bo tu łatwiej jest pielęgnować życie duchowe. Różaniec jest naszym najlepszym przyjacielem w samotności, chorobie w trosce i lęku. Z kontaktu z Bogiem człowiek czerpie siłę do porządkowania swojego życia.

W naszej wspólnocie parafialnej istnieje 10 Róż Różańcowych. Trzy z nich zostały założone jeszcze w parafii NNMP w Gorlicach, a pozostałe powstały już w naszej parafii. 

 

 

 



Copyright © 2024 Copyright Parafia św. Jadwigi Królowej Rights Reserved.