foto1
W każdy czwartek - wystawienie Najświętszego Sakramentu od porannej do wieczornej Mszy św.
foto1
W listopadzie o 17.30 zapraszamy na nabożeństwo różańcowe w intencji zmarłych
foto1
Koronka do Bożego Miłosierdzia - codziennie o 17.45, w niedzielę o 8.35
foto1
11 listopada o godz. 17.45 zapraszamy na koncert "Dla Niepodległej"
foto1
Nowenna do Matki Bożej – w środy o godz. 17.30.

18 353 88 50
parafiagorlice@poczta.fm
ul. Ariańska 4 Gorlicekalendarz

Maj 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Pierwsza Komunia  św.  - 13 maja 2018

Po rocznym przygotowaniu dzieci  z klasy IIIa, IIIb i IIIc z MZS nr 1  w Gorlicach w sobotę 12 maja przystąpiły po raz pierwszy do Sakramentu Pokuty i Pojednania. O godz. 15.00 w tej  szczególnej godzinie Bożego Miłosierdzia Kościół św. Jadwigi wypełnił się dziećmi i ich rodzicami. Po wystawieniu  Najświętszego Sakramentu przez księdza Proboszcza i krótkiej modlitwie ustawiliśmy się w kolejkach do kratek konfesjonału. Wszyscy byli bardzo skupieni, przejęci, rozmodleni i cierpliwie czekali na swoją kolej. Po wyznaniu  grzechów widzieliśmy wielką radość na twarzach dorosłych i dzieci. Dzieci dzień później podkreślały, że czuły w swoim sercu wielką radość, ulgę i pokój. Wszyscy z czystymi sumieniami, szczęśliwi wróciliśmy do naszych domów by przygotowywać się do przyjęcia kolejnego Sakramentu.

W niedziele po godz. 10.00 plac przed kościołem zaczął się wypełniać dziećmi ubranymi w piękne białe stroje, które podkreślały ich czystość i gotowość do przyjęcia Pana Jezusa do serca. Wspólnota dzieci powiększyła się o 3 osoby, które przyjechały z zagranicy. Razem było ich 75. Wszyscy ustawili się w pięknym szeregu przed głównymi drzwiami. Po rozpoczęciu Mszy św. o godz. 10.30 ksiądz Proboszcz, który przewodniczył Eucharystii i ksiądz Michał wyszli w procesji do dzieci. Na początku Liturgii przedstawiciele rodziców prosili księdza Proboszcza by pozwolił naszym dzieciom przystąpić w pełni do Stołu Pańskiego, potem o to samo prosiły dzieci zapewniając jednocześnie, że starały się jak najlepiej przygotować. Ksiądz Proboszcz przypomniał nam wszystkim o sakramencie Chrztu św., że staliśmy się wtedy dziećmi bożymi. Na pamiątkę tego zostaliśmy pokropieni wodą święconą. Potem nastąpił bardzo wzruszający moment kiedy błogosławiliśmy  nasze pociechy czyniąc znak krzyża św. na ich czołach. W uroczystej procesji weszliśmy do Świątyni by uczestniczyć w dalszych obrzędach Mszy św. Uroczystość zbiegła się z rocznicą objawień w Fatimie i z dniem Wniebowstąpienia Pana Jezusa do nieba. Do tych wydarzeń nawiązał też ksiądz Marcin Jaracz, który wygłosił do nas kilka słów. Pan Jezus wstępując do nieba nie zostawił nas samych pozostał z nami pod postacią chleba. Właśnie ten chleb konsekrowany na ołtarzu staje się prawdziwym Ciałem a wino prawdziwą Krwią naszego Pana Jezusa Chrystusa. Dzieci z wielką wiarą i skupieniem podchodziły parami by w postawie klęczącej przyjąć Eucharystię. Potem nastąpił radosny moment uwielbienia.

Dzieci pierwszokomunijne były bardzo zaangażowane w trakcie całej Liturgii. Prawie każde z nich miało wyznaczone zadanie. Czytały czytania, śpiewały psalm, pieśni, modliły się modlitwą wiernych, niosły dary ołtarza, czytały komentarz do każdego z darów. Na zakończenie dziękowały poszczególnym osobom i grupą osób, które pomogły im przeżyć ten piękny czas. Wręczyły kwiaty jako wyraz  wielkiej wdzięczności…

Po uroczystym błogosławieństwie dzieci otrzymały symboliczny chlebek i udały się na schody przed plebanią by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, które na pewno znajdzie się w każdym albumie.

My rodzice bardzo dziękujemy księdzu Proboszczowi Jerzemu Gondkowi za cały trud  pracy jaki włożył w przygotowanie naszych dzieci, za cierpliwość, wyrozumiałość, za atmosferę, jaka panowała na lekcjach religii i w trakcie naszych spotkań. Niech Pan Jezus obficie księdzu błogosławi i wynagradza. My będziemy pamiętać w modlitwie.

Dziękujemy paniom wychowawczyniom  pani Ilonie, Pani Izie i pani Agacie. Za to, że towarzyszyły naszym dzieciom, uczyły, były na wszystkich próbach i w tym najważniejszym dla nich dniu. Dziękujemy kapłanom, że służyli nam w konfesjonale i w innych momentach.. Dziękujemy panu dyrektorowi i vice dyrektorowi szkoły za obecność. Dziękujemy siostrze Halinie za piękną dekoracje Kościoła. Dziękujemy niezastąpionemu panu kościelnemu Adamowi za każda prace i pomoc, że był przy nas. Dziękujemy scholi parafialnej, która swoim pięknym śpiewem ubogaciła naszą Liturgie. Dziękujemy pani organistce. Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy byli zaangażowani w przygotowanie tej uroczystości i wszystkim którzy wysprzątali Kościół. Dziękujemy rodzicom chrzestnym i wszystkim osobom zgromadzonym w Świątyni za Waszą obecność i modlitwę.

Tekst: Anna Burkot; zdjęcia:  Adam Kożuch

 Copyright © 2019 Copyright Parafia św. Jadwigi Królowej Rights Reserved.